Sari la conținut

Recommended Posts

1. Problema (ce te deranjeaza): ei bine nu stiu din ce motiv dar pe server toti playerii au pingul peste 200.
2. Poza cu problema:
3. Detaliaza problema (de cand apare problema): Ei bine ideea e ca am un vps de 8gb ram si am 4 sectiuni,un server de lobby si bungeecord.Am alocat ramul astfel:
survival 1800mb
skypvp 1024mb
skyblock 1256 mb
kitpvp 1110mb
lobby 1024mb
bungeecord 512 mb ram
in total 6726 mb,deci la vps i ramane undeva 1,5gb liber.Tpsul pe toate sectiunile e de 19,6-19,9,pluginuri piratate nu am,am incercat sa dau reboot la vps,dar nimic din toate astea nu a ajutat.
4. Cum ai incercat sa rezolvi (ce ai incercat sa faci): am incercat sa contactez firma de host dar au zis ca nu e de la ei....altceva nu stiu ce sa fac

5. Platforma pe care ruleaza server-ul: spigot 1.12.2 si bungeecord
6. Ce pluginuri ai instalate (insirati toate pluginurile): pe survival am in jur de 42 pluginuri si pe restu  sectiunilor sub 35.

7. Versiunea plugin-urilor de pe server:  e ultima la toate.
8. Alte comentarii: am host de la omgserv,vps de 8 gb.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Omgserv nu este o firma ce ofera servicii de calitate si nu sunt prea seriosi. Iti recomand sa schimbi firma de host cu una serioasa care stie ce face si care e de incredere. Eu recomand kekshost.

42 de pluginuri pe 1800mb si cu jucatori pe el? Cam putin ram pentru toate astea. Si ma gandesc ca printre cele 42 sunt si unele care necesita multe resurse. In general survival-ul, factions, etc consuma mai mult ram dat fiind faptul ca chunk-urile sunt mereu incarcate, harta se genereaza mereu, entitati multe, etc. Si in general trebuie "calculat" ce sectiuni vei avea si ce plugin-uri vei folosi pentru a determina cantitatea medie necesara serverului tau, pentru ca unele plugin-uri nu sunt optimizate cum trebuie, poti pierde ore bune testand si cautand prin versiuni ca sa gasesti una ok.

In plus, este si normal sa ai ping-ul mare. Omgserv ofera internet nelimitat la "100MB/S Guarantee + 100MB/S Burst", deci in mare parte e vina lor. Viteze mult prea mici.

Partajează acest post

Link spre post

ideea e ca tpsul e mereu 19.4-19.9.Sa inteleg ca o alta solutie de cat schimbarea hostului nu e?Nu e posibil sa fi configurat gresit vpsul sau poate vreun plugin ar fi de vina??

Editat de phatomorion

Partajează acest post

Link spre post

TPS-urile tin de performanta serverului.

Din moment ce tu spui ca jucatorii au ping 200, este clar ca e o problema de conexiune. Firma iti ofera decat 100MB/s + 100MB/s ceea ce inseamna foarte putin pentru un server de minecraft.

Nu vad alta solutie sincer. Poti cere sa ti se schimbe ip-ul si sa ti se mareasca vitezele contra cost. Insa nu cred ca vor accepta asa ceva.

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiam ca e asa problematic omgserv,totusi cei de la host mi-au zis ca eu am configurat gresit vpsul si serverul,ar fi posibil sa fi instalat eu gresit ubuntu?am ubuntu 18.04

Partajează acest post

Link spre post

Nu, nu ai instalat greșit vps-ul.

În ultimul timp, omgserv au început să fie neserioși lăsând ticketele cu semne de întrebare. Îți recomand să te muți la o alta firmă de hosting, altfel vei avea o pierdere.

Dacă accepta, solicită să analizeze problema mai în amănunte.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum